18 Ιούν 2019

…για τους φίλους του motorsport

αγώνας

Μπορεί το σαββατοκύριακο που μόλις πέρασε οι περισσότεροι να το περίμεναν πώς και πώς καθώς λόγω της αργίας της Δευτέρας, ανυπομονώντας για μια βουτιά στη θάλασσα ή μια εκδρομή.

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς περιμέναμε αυτό το τριήμερο αλλά για διαφορετικούς λόγους. Βλέπετε, ένας χρόνος αναμονής για τη καθιερωμένη «γιορτή» στο LeMans είναι πολύ! Και πέρα από αυτό είχαμε και τον αγώνα του WRC στη Σαρδηνία να σπάει όλα τα κοντέρ και να κάνει στο τέλος την επική ανατροπή.

le  mans

Και μπορεί για κάποιους ο 24ώρος αγώνας στην πίστα του Sarthe στη βορειοδυτική Γαλλία να είναι από αδιάφορος έως ανιαρός αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς!

Για όσους δεν γνωρίζουν ή δεν ασχολούνται να σημειώσουμε ότι ο αγώνας διεξάγεται ανελλιπώς από το 1923 με εξαίρεση τα σκοτεινά χρόνια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και αποτελεί τη κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού.

Φέτος ο αγώνας στην κύρια κατηγορία LMP1 είχε πάλι τον αναμενόμενο νικητή, την Toyota, αλλά με έναν… κωμικοτραγικό τρόπο. Ενώ η TS050 με τον αριθμό 7 ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο τον αγώνα, 1 ώρα πριν το φινάλε έπαθε λάστιχο μπροστά δεξιά. Στα pit όμως οι μηχανικοί άλλαξαν το… πίσω δεξιά με συνέπεια να χρειαστεί και δεύτερο συνεχόμενο pistop.

le mans

Τελικά κέρδισε η Toyota με το νούμερο 8 όπου μεταξύ του πληρώματος ήταν και ο Fernando Alonso. Τυχαίο;

Οι κακές γλώσσες λένε ότι εσκεμμένα έγινε αυτό το λάθος…
Η μεγάλη μάχη όμως δόθηκε στη GTE Pro. Με την Aston Martin τιμωρημένη και ριγμένη στις πιο πίσω θέσεις, ο αγώνας παίχτηκε μεταξύ Porsche, Corvette και Ford. Για τη «φιλική» συμμετοχή της BMW δεν θα μιλήσουμε καθώς η πολυδιαφημισμένη Μ8 ήταν αλλού! Τελικά η έκπληξη ήρθε από την Ferrari και την 488 GTE που κέρδισε την κατηγορία.

Η σημαντική είδηση που βγήκε είναι ότι από το 2021 αλλάζουν οι τεχνικοί κανονισμοί στο WEC. Και πλέον θα μπορούν να τρέχουν τα λεγόμενα hypercars. Πρώτη βγήκε η Aston Martin και ανακοίνωσε τη συμμετοχή της Valkyrie και ακολούθησε η Toyota με το GR Super Sport που φυσικά θα κυκλοφορήσει και σε έκδοση δρόμου!

epitrohon

Χαράς ευαγγέλια λοιπόν!

Σαρδηνία

Στη Σαρδηνία από την άλλη μεριά και στο WRC, φαίνεται ότι δεν τον θέλει η τύχη τον Tanak! Καλός και γρήγορος αλλά θέλει και λαγοπόδαρο. Δεν μπορώ να κρύψω ότι δεν είναι και η συμπάθεια μου άλλωστε…

wrc

Αναπάντεχος νικητής του αγώνα ο Sordo αφού στην τελευταία ειδική ο Εσθονός είχε προβλήματα με το σύστημα διεύθυνσης και τερμάτισε τελικά πέμπτος.

Η τύχη δεν ήθελε και τον Ogier με δύο εξόδους σπάζοντας την ανάρτηση του C3 WRC. Ενώ και ο έτερος διεκδικητής του τίτλου Neuville δεν είχε και το πιο ευχάριστο σαββατοκύριακο. Τερμάτισε το i20 WRC στην 6η θέση μακριά από τον καλό του εαυτό. Παρ’ όλα αυτά ήταν ένας επιτυχημένος αγώνας για τη Hyundai αφού και ο Νορβηγός Mikkelsen ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου.